Prejdi na hlavný obsah

Visma Blog SK

Všetky články

 • Hack of the week - how do robots check their emails

  HOW #7 – How do robots check their emails

  In one of the previous Hack of the week article, I wrote how to send emails with python script. Today I will show you, how to read emails, from gmail inbox. This is one of the way, how users can interact with the robots.

 • HOW #6 – Apache Airflow for data operations

  What does it mean to work with data? Well, there are many different operations that could be performed with them including data collection, preprocessing, cleaning, uploading and it’s also good to see the entire data flow in some kind of report. Wouldn’t it be great to automatically trigger those operations just on defined time and all the processes get executed in order? Well, there’s one efficient tool that can do this job for you.

 • Unwanted dependency party in your code (Stairway Pattern)

  Abstraction is a key point to understanding and keeping our focus even if the project is huge. However, it gets complicated if the solution has a dependency “party” that degrades code to be easily-understood and organized. A way to organize dependencies is an adaptation of the Stairway pattern. I have chosen Entourage and Stairway pattern/anti-pattern to dive a little bit into the topic while reading Adaptive Code via C# by Gary McLean Hall.

 • Homeoffice 101: 7 možností, ako sa nezblázniť

  Máme tu staronový „logdan“, a tak sa pýta blog pre všetkých, ktorým je umožnená práca z domu. Homeoffice je žiadaná pauza od dennej rutiny v kancli. Na pohľad lákavá ako „kapurková“, no často so sebou nesie temné stránky ako osamelosť, ponorkovú chorobu či nevyváženosť pracovného nasadenia. Veľa blogov odporúča očividné i zaručené tipy a triky efektívnej práce z domu. A tento nebude iným. Prajem príjemné čítanie.

 • Plážový office po slovensky

  Čo je pre vás pracovný benefit? Je to káva v kuchynke zdarma, alebo 5 dní dovolenky navyše? Firemné auto na súkromné účely, alebo ovocie dvakrát v mesiaci? V post covidovej dobe sa mnoho tradičných lákadiel a výhod stalo štandardom. My si myslíme, že moderná, dynamicky sa rozvíjajúca spoločnosť musí inovovať svoj systém benefitov a udržať […]